Konya-Ankara arası hızlı tren seferleri başlıyor

Konya-Ankara arası hızlı tren seferleri başlıyor

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Konya’nın Pınarbaşı mevkisinde hızlı tren hatlarında kullanılmak üzere hazırlanan test treninin tanıtımını gerçekleştirdi. Binali Yıldırım, test sürüşünü Erdoğan’ın 17 Aralık’ta gerçekleştirileceğini söyledi.

Konya-Ankara Hızlı Tren Bakan Yıldırım, Ankara-Konya arasında hızlı trenle seferlerin başlamasına çok az bir sürenin kaldığını söyledi. İlk olarak Ankara-Konya hattında test yapacak olan trenin ölçüm sistemleriyle donatıldığını ifade eden Yıldırım, trenin hat geometrisi, yatay-düşey ölçümler gibi alana özgü teknik konularda test yapacağını anlattı.
Ankara-Konya hattının yolcu taşımaya uygun hale gelebilmesi için test treni tarafından ölçümlenmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, ”Trenin bir vagonu 55 farklı ölçüm sistemiyle donatıldı. Böylece hatla ilgili değerlerin normal sınırlarda olup olmadığı ölçülebilecek. Ankara-Eskişehir hattında böyle bir trenimiz olmadığı için uluslararası ihale açarak test treni getirtmiştik. Bu hat için ise bu treni projelendirdik ve hazır hale getirdik” diye konuştu.

"TEST SÜRÜŞÜNÜ ERDOĞAN GERÇEKLEŞTİRECEK"
Yıldırım, TCDD Genel Müdürlüğü ve İtalya’dan gelen uzman ekibin test treniyle Ankara-Konya hattında çalışmalara başladığını bildirerek, ”Ankara-Konya yüksek hızlı treninin test sürüşleri 17 Aralık Cuma günü sayın başbakanımızın da teşrifleriyle Konya Garında saat 16.45’te gerçekleştirilecek” dedi.
Test trenine bir isim konulması konusunda öneriler geldiğini aktaran Yıldırım, trene 14. yüzyılda dünya haritasını çizen, Akdeniz’i Türk gölü haline getiren büyük Türk denizcisi Piri Reis’in ismini vermeyi uygun bulduğunu açıkladı.

Benzer Yazılar
Yorumlar ( 5 )
 1. CEMAL ÇELİK dedi ki:

  KONYAYA HIZLI TREN SEFERLERİNİZ BAŞLADIMI VE FIYATI NEKADAR ÖGRENCI BİLET FİYATI BİLGLENDİRİRSENIZ MENMUN OLURUM SIMDIDEN IYI ÇALIŞMALAR

 2. admin dedi ki:

  Konya hızlıtren seferleri test sürüşleri başladı.Yolcu taşıması yapılmıyor.Bilet fiyatları daha belli olmadı.

 3. aslı dedi ki:

  hızlı tern nerden kalkıyor şu an seferler varmı
  ücret ne kadar?

 4. admin dedi ki:

  Şu an test seferleri devam ediyor Mayıs sonunda seferler başlayacak,ücret ve seferler hakkında detaylı bilgi şu an netleşmedi.

 5. sibel dedi ki:

  artık seferler başlatılsın lütfen yaa mayısın sonunda dediler mayıs bitiyor haziranın kaçında yolcu alınacak bir bilginiz varmı?


TCDD - Bandırma Vagon Bakım
Tema: Sipsi V2